Výbava, materiály
Následující řádky nejsou ani zaručným návodem, ani fundovanou poradnou. Je to jen abecedně řazený seznam našich zkušeností a postřehů s vybavením do přírody, které jsme nasbírali na našich akcích.
Chcete jej doplnit? pošlete své zkušenosti mailem, rádi Vám je otiskneme.
atombordel: všestranná část výbavy bývalé ČSLA. Pokud se chystáte někam, kde brodění se vodou až po kolena je velmi pravděpodobné (třeba vandr na řece), atombordelové návleky Vám zaručí suchou nohu a úsměv na tváři.
Mimo to se ještě hodí pro přechod jednotky zamořeným územím :-)
POZOR: Nedá se v nich plavat !!!!
Rozlišujeme 3 druhy:
- khaki - hnědé (asi vzor 1962 ?) - jsou k mání v armyshopech a velmi často praskají
- zelené (guma) (asi vzor 1974) - nejlepší model - shánějí se hůř, jsou dražší, ale zato drží
- khaki šus'tákové (osmdesátá léta) - k pohybu v přírodě se vůbec nehodí
batoh: každému podle chuti, jen jsme Vás chtěli upozornit na zajímavost od firmy Bret kayaks - nepromokavý vak s pohodlnými rameny a bederákem. Tohle umí spousta firem, jenomže vak se vám ohne, záda taky, blbě se dýchá, záda bolí, ramena tlačí, zkrátka tudy cesta nevede.
U Breta ještě vymákli odnímatelný systém vyztužení zad. Z vlastní zkušenosti s 50 kg na hrbu: bez zpevněných zad - nemožné, se zpevněnými zády batohu to jde.
No a máte batoh, co může spadnout do vody a věci jsou v suchu.
boty: dost důležitý je mít je v suchu. Mažeme vším možným, proto upřednostňujeme kožené
boty neoprenové: výborné pro divokou vodu a všude tam, kde se čeká, že spadnete do řeky a budete v ní plavat. Měly by mít podrážku, aby chůze po břehu nepřipomínala balet. Pozor: pokud v nich budete déle než 4 hodiny, bude Vám zima. Pro delší plavby v chladném počasí nejsoui příliš vhodné, jak je jednou namočíte, už přes noc neuschnou.
bunda: jen pár postřehů:
- všecko nakonec promokne, když ne z venku, tak se zapotí zevnitř
- čím dražší materiály, tím lépe na ně létají jiskry od ohně
- pestrá bunda je sice líp vidět na horách, ale než se tam dostanete, je jako magnet pro všechny co rádi odlehčí Vaší peněžence
- zelená bunda je sice terčem vtipů, ale vydrží nejdýl čistá
- stará bunda co už chcete dávno vyhodit většinou vydrží všechno
držák na ešus: který Dáda nazvala "fichťátko" je bezva věc, na rozdíl od držáku drátěného ho můžete ovládat vlastní silou, takže pravděpodobnost zachování polívky v ešusu se zvyšuje (pokud nejde kolem Honza Škvor nebo Zdena Herzán)
drát (vázací): na delší výpravy a expedice je skoro stejně nezbytný jako Tesa. Chytá ryby, drží kalhoty, spraví skoro vše a dá se zapíchnout i do oka
délka pádla: když si stoupneš rovně, tak hlavička by měla být pod bradou. Když nic jiného, tak se o takto dlouhé pádlo dobře opírá
dry bag - vodácký pytel, vodotěsný, pokud se dobře uzavře a příliš dlouho neplave. Nevíte někdo jak se to řekne česky ? (suchý pytel je asi nesmysl, že) Ty nejlepší teď vyrábí ROBfin - mrkni na http://www.robfin.cz/product/lodni-vak-80-l/?lang=
fire pan plechová krabice, co se v ní v Národních Parcích v Americe musí rozdělávat oheň, aby po vás nezbylo ohniště. Legrace, co ? Ale když pak člověk vidí 15 ohnišť v jednom malém kempu vedle sebe, musí uznat že na tom taky něco je.
gde domov můj slova populárního evergrýnu, dobře se hodí, když už to dobrodružství nejde vydržet
google earth bezva prográmek, co na něm můžete sjíždět řeky a chodit po horách zdarma doma u kamen. Coby doplněk map bezva pro plánování cesty. Umožní zasvěceně vyprávět o místech, kde jste nebyli.Vygugluj si adresu.
kotlík - jestli už jste někdy zkoušeli vycídit kotlík a povedlo se Vám to, dejte nám prosím složení té děsné chemikálie, my jsme už rezignovali.
neopren - bezva věc pro rafting a divokou vodu. Pro jednodenní akce a pobyt na řece do 5 hodin. Na vícedenních akcích mnohdy funguje už jen jako studený obklad neboť jednou namočený už chladí stále.
pilka - není špatná skládací - zasouvací pilka od Fiskars, vypadá jako dětská hračka, ale řeže jako čert. Pokud ji nezkřivíte. Poslední dobou je na trhu víc modelů, skoro všechny fungují dobře. Další vychytávkou je "cepnaja pila" neboli řetězová ruční pila vyráběná v Rusku. Hodí se zejména na větší klády na táborový oheň.
pláštěnka - jakýkoliv kus igelitu se hodí, když má pršet. Na rozdíl od drahých membrán se dá použít na cokoliv a po použití bez lítosti zlikvidovat
provázek - nutnost pro každého v drsné přírodě. Ze zkušenosti - i na rybníku si vážeme všechno k lodi, smutných "žbluňk" jsme si už užili dost
tesa - populární stříbrná páska, co s ní McGiver opravoval letadla. V Rusku jí říkají scotch, v Americe duck tape. drží všechno a dlouho. Bez role této pásky jste napůl ztracení.
vak nepromokavý vodácký úžasná věc. Nejlevnější na světě jsou v Čechách. Pokud se jej naučíte vyfouknout a dobře zavřít, máte o pohodu postaráno. Ty nejlepší teď vyrábí ROBfin - mrkni na http://www.robfin.cz/product/lodni-vak-80-l/?lang=
Dobře se do něj dělají díry čímkoliv ostrým co máte vevnitř. A bacha, jakákoliv hrana i podrážky od pohor dokáží udělat díru, pokud vak budete tahat po šutrech nebo asfaltu.